Genel

Domain ve Hosting Kavramları

Hosting Nedir?

Sevgili Okurumuz, öncelikle seninle bir hayal kuralım.  Şuanda bilgisayarında bir doküman saklamak istiyorsun ve onu gerektiğinde arkadaşlarına göstermek istiyorsun. Bunun için yapman gereken dokümanı hazırlayıp, bilgisayara kayıt edip ardından bilgisayarı kapatırsınız. Gerektiği durumda arkadaşlarına gösterebilirsin. Peki bu dokümanı web sayfası içeriği olarak düşünün.

Web sayfanızı internet ortamında üyelere göstermek için kendi bilgisayarınız yeterli değildir. Sizler için 7/24 Online, güçlü, herhangi yoğunlukta çökmeyecek, anti virüslü(korumalı) sisteme sahip  bir bilgisayara ihtiyacınız vardır. İşte anlattığımız bizim ütopyamızdaki bilgisayara teknik olarak sunucu denilmektedir.

Hosting, Kurum-Kuruluş ve kişilere kesintisiz bir biçimde internet üzerinde diğer kişilerin görmesini sağlayan bir web sitesi yayınlama hizmetidir. Özellikle web site tasarımcıları arasında web hosting olarak da adlandırılır. Hosting hizmeti ile web siteleriniz, dokümanlarınız, sanal dükkanlarınız dünyanın her yerinden  7/24 Biçimde görüntülenmektedir.

Hosting hangi amaçlar için kullanılmaktadır?

Bu amaçların en başında web sitenizi yayınlamak ve erişebilir olmak istiyorsanız hosting hizmetini edinmek zorundasınızdır.

Yine aynı şekilde bir hayal kuralım okurum.  Kendinize ait bir gezi bloğu oluşturmak ve bunları insanlar ile paylaşmak istiyorsunuz. Ya da üretmiş olduğunuz herhangi bir ürünü internet üzerinden satışını gerçekleştirmek istiyorsunuz. Ya da insanların birbirleri ile hoş sohbet edip, iletişim kurmalarını sağlama amaçlı bir forum kurmak istiyorsunuz. Tüm bu sınırsız hayaller için hosting hizmetine ihtiyacınız bulunmaktadır. Sizlere bu imkanı sağlamak için, yuis.com.tr can atmaktadır.

Edinmiş olduğunuz  bu hizmetin arka planda görünmeyen bir çok özelliğe sahiptir. Onları sizler için şöyle açıklayabiliriz;

  • Sayfalarınızın hızlı olması,
  • Sayfalarınıza yapılan saldırılar anında sizleri koruması,
  • Dünyanın her yerinden erişebilme imkanı.
  • Web sunucuların en kaliteli ve en güçlü veri merkezleri üzerinden hizmet veriyor olması, web sitelerinizin olabilecek veri kayıplarına karşı periyodik olarak belirlediğiniz sürelerde otomatik olarak veri yedeklemesi hosting hizmetimizin kalitesini ve farklılığını gösteren en temel özelliklerdendir.

Bu hizmeti kullanabilmek için bir hizmete daha ihtiyacınız vardır onun ismi ise, Domain’dir.

Domain Nedir?

Domain(alan adı);  Ezberlenmesi zor olan IP adresleri yerine kullanılması amaçlı internet otoriteleri tarafından geliştirilen bir isimlendirme yöntemidir. Siteniz için seçtiğiniz ismin; .com, .net, .org gibi bir uzantıyla kullanılan haline alan adı ya da domain denilmektedir.

Domain için yapılabilecek en doğru tanımlardan biri de “sitenizin adı ve adresi” şeklinde yapılan tanımdır çünkü kullanıcılar sitenize alan adınızı kullanılarak girer.

Domain Nedir, Ne Anlama Gelir, Ne İşe Yarar?

Domain satın almak veya kiralamak anlamına gelen alan adı tescili web sitenizi sizden başka kimselerin dosyalara erişip sitede düzenleme yapmaması için kendinize ait kirama veya devretme işlemine domain tescili denilmektedir.

Yani aslında sadece alan adı satın alma diye bir hizmet yoktur. Bunun yanında kiralama hizmeti de verilmektedir. Mesela bir iş kuruyorsunuz fakat başarıp başaramayacağınızdan emin değilsiniz alan adınızı sonsuz olarak değil, 1 yıllık olarak kiralayabilirsiniz. Bu nedenle de domain tescilinizin süresi dolduğunda yenilenmesi gerekmektedir.

Domain için ödeme zamanı geldiğinde ödeme yapılmaz ise, domain devir edilme şansı vardır. Bu nedenle ödeme yapılmadığı takdirde. Kullanım haklara size ait olmayacaktır.

Domain Neden Önemlidir?

Domain yani alan adınız; dijital dünyada aranıp bulunulabilecek, ilk izlenimi güzel verecek, akılda kalması kolay olacak bir domain seçilmelidir. Üstüne düşülerek zaman ayırılması gereken bir konudur.

Ayrıca domainler sadece ilk izlenim ve estetiklik, prestij açısından değil, Google’ın sıralama algoritması açısından da önemlidir.

Alan adı uzantısında, alakalı kelimeleri kullanarak daha sitelerin önüne çıkmanızı sağlar Google sıralama algoritma politikası bunları göz önünde bulundurmaktadır. Örnek verecek olursa meyve satışı yapıyorsanız.

Kardeşler.com yerine mervesatis.com almanız sizin için daha verimli olacaktır. Buda daha fazla ziyaretçi anlamına gelmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Soru 1 : Satın aldığımız alan adı ne zamana aktif olur?

Cevap :  Ödeme yapıldıktan sonra bulunduğunuz bölgeye göre 24-48 Saate kadar zaman almaktadır.

Soru 2 : Alan adım var yalnızca hosting almak istiyorum mümkün müdür?

Cevap : Tabiki bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.  Hosting aldıktan sonra, nameserver’lar bölümünden bizim sunucumuzuzn nameserver’leri ile değiştirmeniz gerekmektedir, bu durumda birkaç saat sonra siteniz gösterime başlayacaktır

Soru 3 : Sitemin hacklediğini düşünmekteyim ne yapabilirim?

Cevap : Hacklenme durumunda genel olarak yapılması gerekenler şu şekildedir:

1-Bilgisayarınızı antivirüs/antispyware programlarıyla taratınız.

2-Sitenizin bütün belgelerini ve içeriğini bilgisayarınıza zip olarak indiriniz, bütün dosya ve klasörleri tek tek inceleyerek bütün zararlı dosya/klasör/içerikleri siliniz. Bu işlem antivirüs vb. ile yapmanız ne yazık ki sonuç vermeyecektir, gerekli durumlarda yazılımcılarla görüşmeniz en doğrusu olacaktır.

3-Bu duruma yol açmış olan tehlikeli yazılımları tespit edip ortadan kaldırınız.

                4-Dosyalarınızı geri yükleyiniz.

«
»